Menu Zamknij

Obróbka strumieniowo ścierna

Obróbka strumieniowo ścierna na mokro nazywana jest również obróbką w osłonie wody. Ma za zadanie usunąć powłoki i zanieczyszczenia, korozję czy osady z twardych powierzchni. Ma wiele wspólnego z czyszczeniem strumieniowym na sucho, jednak w tym przypadku zwilża się ścierniwo wodą. Do największych zalet tej metody należy znacznie mniejsze zapylenie, co usprawnia operatorom pracę przy małych kosztach konfiguracji i czyszczenia. Daje to czystsze i spójniejsze wykończenie oraz gotowość do nałożenia powłoki na powierzchnię.

Metody jakimi wykonuje się obróbkę strumieniowo ścierną na mokro:

  • Dysze WIN i halo – stanowią one końcówki piaszczarek tłumiące powstanie pyłu. Do zalet tej metody należą koszty oraz tłumienie id 50-85% pyłu.
  • Szafki i pomieszczenia do obróbki strumieniowej – miesza się i natryskuje wewnątrz obudowy wodę oraz materiał ścierny. Zaletą tego sposobu jest możliwość recyklingu niektórych materiałów ściernych.
  • Zestawy do hydropiaskowania (zmodyfikowane) – leżące w zbiorniku woda i ścierniwo poddane są wysokiemu ciśnieniu powietrza. Zaleta: wydajne tłumienie pyłu.
  • Zestawy do obróbki strumioniowo-ściernej w osłonie wody – zaletą jest tłumienie pyłu aż do 95%.