Menu Zamknij

Ochrona sygnalistów w firmie

Wg badań 44% pracowników nie zgłasza problemów w pracy, ponieważ sądzą, że ich uwagi nie przyniosą żadnych rezultatów.

Nasza firma jest otwarta na głos pracowników i odpowiednio reaguje na zgłaszane trudności, dzięki czemu skuteczniej zarządzamy ryzykiem, zyskujemy lojalnych ambasadorów, działamy bardziej stabilnie oraz budujemy zaufanie, a także wizerunek solidnego pracodawcy i partnera biznesowego. Przedsiębiorstwo Gubad spełnia wymogi dyrektywy o ochronie sygnalistów.

Działając w oparciu o ustawę z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928), wskazujemy kanały umożliwiające dokonywanie zgłoszeń naruszeń prawa (tzw. zgłoszeń wewnętrznych)

Zgłoszenia naruszenia można dokonać za pośrednictwem następujących kanałów kontaktu:

a) korespondencyjnie na adres: ul. Hipolita Cegielskiego 5, 32-400 Myślenice z dopiskiem „ZGŁOSZENIE NARUSZEŃ” poprzez wypełnienie Formularza zgłoszenia, który dostępny jest w siedzibie naszej spółki;

b) bezpośrednio do Wewnętrznej Jednostki Organizacyjnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku od sygnalisty w naszej siedzibie pod adresem: ul. Hipolita Cegielskiego 5, 32-400 Myślenice w biurze Działu Księgowości.

W naszym podmiocie obowiązuje Procedura dotycząca przyjmowania zgłoszeń oraz podejmowania działań następczych w związku z tymi zgłoszeniami, która jest dostępna w siedzibie naszej spółki pod adresem: ul. Hipolita Cegielskiego 5, 32-400 Myślenice w biurze Działu Księgowości.

UWAGA! Zgłoszenie powinno zawierać co najmniej:

1) wskazanie, na czym polega zidentyfikowane Naruszenie,

2) wyczerpujące uzasadnienie zidentyfikowanego Naruszenia,

3) jeżeli jest to możliwe – datę Naruszenia,

4) w przypadku zgłoszeń, nieposiadających cech anonimowości – imię i nazwisko Sygnalisty, nazwę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony oraz dane do kontaktu, tj. adres, mail, numer telefonu.

Przypominamy, iż zgłoszenia naruszeń prawa, muszą dotyczyć jednej z następujących sfer:

1) korupcji;
2) zamówień publicznych;
3) usług, produktów i rynków finansowych;
4) przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
5) bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
6) bezpieczeństwa transportu;
7) ochrony środowiska;
8) ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
9) bezpieczeństwa żywności i pasz;
10) zdrowia i dobrostanu zwierząt;
11) zdrowia publicznego;
12) ochrony konsumentów;
13) ochrony prywatności i danych osobowych;
14) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
15) interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
16) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
17) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.

Do dokonywania zgłoszeń wewnętrznych są uprawnione podmioty/osoby, którym prawo takie przyznaje ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928), w szczególności są to:

a) pracownicy;
b) osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
c) osoby ubiegające się o zatrudnienie, które uzyskały informację o naruszeniu prawa w procesie
rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie z nami umowy;
d) stażyści.

UWAGA!

Kto dokonuje zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 57 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928)).